بایگانی برای می, 2013

Untitled-1

با ورود احمدی نژاد به عرصه ی انتخابات ریاست جمهوری و ورود گفتمان انقلاب و مد نظر امام خمینی (ره) به صحنه ی سیاسی کشور در سال 84 نگاه ها به جناح اصول گرا بیشتر شد ، چرا که آنها احمدی نژاد را که فردی مستقل بود مورد حمایت قرار داند و نهایتاً این حمایت باعث پیروزی آنها در این عرصه شد اما احاطه ی آنها به دولت روز به روز کمتر شد تا نهایتاً دولت به تدریج از شعارها و گفتمان خود فاصله گرفت . این که در بدنه ی اصول گرایی سیاسی کاری و تنش ایجاد می شود دلیلی بر این فاصله گرفتن ها نبود ، بلکه آن چیزی که موجب این دوری بیش از پیش دولت از گفتمان اصول گرایی شد این بود که احمدی نژاد زاده ی این جریان نبود و بلکه مورد حمایت این تفکر بود .

حال با زیر و رو کردن اتفاقات این هشت سال و نقاط قوت و ضعف دولت می توان از تاریخ درس عبرت هایی گرفت ، احمدی نژادی که نزدیک به تفکر جناح راست بود به صورت مستقل وارد گود می شود اما برای رسیدن به کرسی خدمت از حمایت اصول گرایان استقبال می کند . حال باید دید چرا با وجود اینکه جلیلی یک اصول گرای به تمام معنا ولی مستقل است مورد حمایت طیف اصول گرای سنتی قرار نمی گیرد ؟ آیا آنها از تکرار احمدی نژاد می ترسند ؟

پاسخ سئوال اینجاست که آنها بیشتر در تلاشند که گفتمان وحدت را رقم بزنند ، وحدتی که زیر چتر حمایتی پدران معنوی جریان اصول گرایی یعنی مجتهدین جامعتین می باشد . البته بعید است که با اختلاف نظر ها به وحدت عملی برسند اما وحدت باعث خشنودی تمامی اصول گرایان و عاشقان گفتمان انقلاب در بین آحاد جامعه می شود . آن نظری که حول محور وحدت صورت گیرد به تبع آن در زمان ریاست جمهوری پشتوانه ی محکمی برای اداره ی کشور خواهد بود ، پشتوانه ای که مورد حمایت رهبری و مراجع و مردم است و حاصل خرد جمعیست .

گفتمان انقلاب همان گفتمان اصول گرایی است و هدف مد نظر آن ها و این گفتمان مورد نظر رهبری و همه ی علاقه مندان به انقلاب است و از لوازم آن عدالت  و مدیریت علوی است ، حال این شعارها همان شعارهای سوم خرداد 84 و سعید جلیلی است که قرابت نزدیکی با آرمان های انقلاب و اصول گرایی دارد . اما تجربه ثابت کرد اگر وحدت نباشد گفتمان انقلاب با خودبینی و فردگرایی منحرف می شود .

 در مخلص کلام از طرفداران آقای جلیلی می خواهم که بر وحدت هم چشم بدوزند و از طرفداری یک جانبه و بی رفت و برگشت و الا و بلایی دست بکشند و برای انقلاب هم که شده دم از وحدت بزنند . البته روی این حرف های من به جریان مبهم پایداری نیست بلکه به آن هاییست که عاشق پیشرفت و رسیدن به آرمان های امام و انقلاب هستند .


871549_orig

دلم بوی خاک و خون و باروت می خواهد همی
آرزوی کشته شدن در کربلای پنجی دیگر خواهد همی …


DSC_0502vvvvvvvvvv

روزی که پایم را در بقیع گذاشتم روبه روی در ورودی قبرستان ازدحام جمعیت را دیدم ، تصورم این نبود که از فاصله ی حدودا بیست متری باید قبور مطهر چهار معصوم را زیارت کنم ، از لابه لای جمعیت خود را به نزدیک ترین مکان به قبور رساندم ، حس حال عجیبی بود ، دعا و زیارت خواندن ممنوع بود ، اما در رفت آمد کبوتر های حرم بی حرم بقیع این اشک بود که بر روی گونه تردد می کرد …
امان از غربت بقیع ، امان …
بقیع بغضیست خفته در دل خاک ، رویش اشکی که سیراب می کند تشیع را و انعکاس آن در آینه ی قلوب مومنین است ، بقیع حامل پیامی است به ما ، زهر و زندان و جفا …
بقیع و قبر مخفی و صورت هفتاد قبر ، بقیع و بیت الاحزان فاطمه …
هیچ وقت آن لحظه ها را فراموش نمی کنم ، بقیع آرام بخش روح و فروزنده ی آتش کینه از قبور بی سایه بان ، بقیع پر بود از گریه های بی صدا ، بقیع همچنان می گرید در شب تاریک …
روز آخر و وداع با بقیع مخفیانه از کینه زیارت عاشورا خواندم در زمزمه ی اشک بار ، جایتان خالی …
اشک دارد ، روضه دارد ، شیون و ضجه دارد بقیع ، فرقی ندارد در بقیع باشی یا هر جای دیگر ، غم غربت بقیع صاحب عزا دارد…


 

بعد از دولت اصلاحات و فرایندی که با برنامه ریزی کامل صورت گرفته بود تا در نوع نگاه مردم نسبت به سبک زندگی تغییراتی ایجاد کند و متأسفانه موفق هم گردید امید بود با روی کار آمدن دولت نهم همراه با شعارها و آرمان های انقلاب خیال دلسوزان و دغدغه مندان در این زمینه راحت باشد اما تحلیل ها و عملکرد ها نسبت به این زمینه پله پله و سال به سال دچار تغییر و نوعی افول شد .

دولت های هفتم و هشتم چندان اعتقادی به رعایت شئونات اسلامی حتی در سطوح بالا هم نداشت و کم کم سوت و کف جای خود را در مراسم ها و برنامه ها با حضور مسئولین عالی رتبه باز کرده بود و به شدت قلب امت حزب الله و روحانیت را به درد آورده بود و عملاً هم به توصیه ها در این زمینه هیچ توجهی نمی شد تا کم کم نشانه های این ابتذال در سطح جامعه پراکنده شد و حجاب کم کم تا میزان دفع هم پیش می رفت که الحمدلله عمر دولت اصلاحات بیش از ان کفاف نداد .

نگاه انتقادی فراوانی در این زمینه به دولت های نهم و دهم است ، امید بود دولتی که با شعارهای انقلاب وارد عرصه می شود در این زمینه کوشش جدی کند اما شاید به طور جدی این دولت هیچ برنامه ی خاصی در این زمینه نداشت و اصلاً از ورود به این عرصه خودداری می کرد . طبیعتاً دولت آینده باید این مسأله را جدی بگیرد و هر فردی که وارد میدان می شود اولاً باید در ستادهای تبلیغاتی خود و دوماً در شعارهای خود مسأله حجاب را بیان کند تا ثابت شود او آمده تا انقلاب را به هدف هایش نزدیک کند .

اگر کاندیدایی در آستانه ی انتخابات نسبت به مسئله ی حجاب در میتینگ ها و تجمع های تبلیغاتی خود نتوانست این امر را کنترل کند فردا در جامعه ی چند ده میلیونی دچار انفعال و عقبگرد می شود و با توجه به گذشت زمان صلاح در این نیست که بیشتر نسبت به مسئله ی حجاب بی تفاوتی شود .

کاندیدایی به گفتمان انقلاب نزدیک تر است که اولاً فرهنگ را اولویت اول از برنامه های خود قرار دهد و دوماً در این زمینه به مسائلی مانند امنیت اخلاقی و حجاب توجه جدی نماید ؛ این مسائل آن قدر از اهمیت بالایی برخوردارند که به صلاح نیست در اولویت های دسته چندم هم قرار بگیرند زیرا آینده ی انقلاب و تمدن اسلامی به گسترش شعارهای آن بستگی دارد و باید تلاش جدی در تحقق آرمان ها شود . امید است دولت بعدی کمی ها و کاستی ها در این زمینه را با هم اندیشی و توجه بیشتری دنبال کند تا اولاً رضای خداوند تبارک و تعالی در آن باشد و دوماً قلب نازنین آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را خشنود نماید و ثابت شود نام مبارک ایشان با الغاب مختلف را به زبان آوردن توجه ایشان را جلب نمی کند بلکه این اعمال ماست که مورد توجه و خشنودی ایشان قرار خواهد گرفت و زمینه ی ظهور را فراهم می نماید .

انعکاس این مطلب در :

انقلاب نیوز ، عمارنامهبرای منی که جا ماندم

کربلا به رفتن نیست، به شدن است؛ که اگر به رفتن بود، شمر هم کربلایی است! شهید سید مرتضی آوینی

دل بستگی ها

دوستان طراح

هم قلم ها

محبوب ترین ها

Sorry. No data so far.