بایگانی برای سپتامبر, 2013

IRAN-AMERICA

این روزها و با سفر رئیس جمهور به مقر سازمان ملل متحد در آمریکا کانون توجه رسانه ها و مردم دنیا به رفتار ایران بعد از انتخابات 24 خرداد 92 جلب است ، انتخابی که درست نقطه مقابل حاکمیت قوه ی مجریه در 8 سال گذشته بود ، اما سئوال اساسی اینجاست که این گردش غرب و منطقه نسبت به ما تغییرات در قبال ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی است یا شخص و رویکرد دکتر روحانی ؟

ایران همیشه به عنوان یک کشور تأثیر گذار در منطقه و با توجه به موقعیت جغرافیایی و نقش تأثیر گذار آن در تولید نفت و گاز دنیا مورد توجه رسانه های دنیا بوده است چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن ، اما بعد از انقلاب تفاوت هایی را به همراه دارد و آن این است که قبل از انقلاب نگاه غرب به ایران به عنوان یک هم پیمان و متحد درجه ی یک بوده و تحولات آن همیشه مورد توجه منفعت طلبان بوده است ، بعد از انقلاب قضیه دقیقاً عکس می شود و نگاه غرب به ایران یک رویکرد تهاجمی به خود می گیرد و رسانه ها تبدیل به یک ابزار تهاجمی علیه کشور عزیزمان می شوند ، اما همچنان تحولات ایران کانون توجهات غرب است .

انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران غرب را دچار یک آشفتگی در روابط کرد ، بین داشتن یا نداشتن و اینکه آیا روحانی با توجه به شعارهای انتخاباتی رابطه را با آمریکا و درهای ایران را رو به غرب می گشاید یا نه ؟ طبیعتاً غرب به دنبال تعامل است و خوب می داند که این تعامل یک شبه میسر نمی شود . حال که غرب با روی خوش نشان دادن می خواهد ابتدایی ترین روابط را با ایران برقرار کند بسیاری در این اندیشه اند که آیا در رویه و اهداف غربی ها تغییری به وجود آمده یا این همان دستکش مخملی است که بر روی دست چدنی کشیده شده ؟ کاملاً مشخص است که در رویه ی غرب هیچ تغییری صورت نگرفته اما آنها تصور می کنند با دولت کنونی ایران می توان تا حدودی برای برقراری روابط تعامل کرد .

درواقع در این برهه از زمان دولت آمریکا ،نظام ، مردم و رهبر ایران را به عنوان یک قطب و قدرت پذیرفته اند و اگر ایران به پای میز مذاکره با آمریکا هم برسد این را نوعی بازی برده می داند چون غربی ها اکنون به وفور از تأثیرگذاری ایران در تحولات منطقه ای وجهانی یاد می کنند . ما در موضع قدرتیم ، ما اگر خود را در دیپلماسی جلو بی اندازیم مطمئناً تمام تحرکات منفی غرب را می توانیم خنثی کنیم ، چون ما توانایی تأثیر گذاری بر روند و اصلاح روند امور جهان را داریم و باور داریم که ایران پیروز نهایی ادعای غرب برای مذاکره است زیرا این در نهایت آمریکا است که در برابر نظام قدرتمند ایران سر تعظیم فرود آورده و تسلیم شده .  «و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون».


حالا چون بحث گفتگوی مستقیم و غیر مستقیم با آمریکا مطرح شده فکر نکنیم ما داریم از مواضع اصولی خودمان عدول می کنیم بلکه این خود یک نوع نرمش قهرمانانه است . ما به عنوان یک ابر قدرت در منطقه می خواهیم وارد مذاکره بشویم و به یک کشور با دیدگاه های غیر منطقانه بفهمانیم که نگاهش را نسبت به مظلوم تغییر دهد و در غیر این صورت خطوط و مشی ظالمانه با خط قرمزی به پهنای مقاومت جانانه رو به رو خواهد شد .
امروز دنیا تشنه ی صلح و ثبات است و در گرفتن حق مظلوم از ظالمی همین بس که ممکن است روزی با ظالم هم به گفتگو نشینیم .

مذاکره با غرب به معنی عقبگرد نیست ، به معنی تواضع مقابل آمریکا نیست ، به معنی تلاش برای جلب رضایت استکبار هم نیست ، درواقع حرکت صحیح و منطقی در دیپلماسی است با حفظ اصول انقلاب یا همان نرمش قهرمانانه.

ما در موضع قدرتیم و ثبات ما نتیجه ها را رقم می زند ، ولو اگر دشمن ما شیطان بزرگ باشد .


محلی از تأمل و تفکر است این قبرستان ها ، هر کدام هم قصه ای نهفته در خود دارند ، این را فضای سنگین حاکم بر این اماکن می گویند …

SAM_13557868

SAM_1359+8

SAM_13LK58

SAM_1398658

SAM_1353658

SAM_1358

SAM_135G8

SAM_13F58

بهشت رضوان
قم – جمعه 29 شهریوربرای منی که جا ماندم

کربلا به رفتن نیست، به شدن است؛ که اگر به رفتن بود، شمر هم کربلایی است! شهید سید مرتضی آوینی

دل بستگی ها

دوستان طراح

هم قلم ها

محبوب ترین ها

Sorry. No data so far.