بایگانی برای ژانویه, 2015

13931029000527_PhotoFree

بعد از تمدید دوباره مذاکرات هسته ای انتظار می رفت زمان مشخص شده جهت توافق نهایی و حصول نتیجه ی عملی جهت رفع باقیمانده ی اختلافات بین طرفین کوتاه باشد اما زمان مشخص شده بذر تردید را در اذهان از بابت اینکه ممکن است نتیجه ی نهایی باید در انتخابات آینده ی ایران تأثیرگذار باشد کاشته و موجب بازگرداندن اصلاحات به دایره ی قدرت در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شود که نهایتاً نزدیکی به غرب و شکسته شدن تابوها و خط قرمز های نظام خواهد بود . در این شکی نیست که دولت در رفتاری سیاسی در تلاش است تا به مردم اینگونه القاء کند که مجلس نهم مانع از به ثمر رسیدن سیاست های دولت یازدهم است ، هرچند که عامه ی مردم خود شاهد تردید افکنی دولت با رفتارهای غلط و منفعت اندیش خود هستند . اما آنچه که در این مجال مورد نقد قرار می گیرد رفتار جناحی و مورد پسند جریان اصلاحات در دستگاه دیپلماسی کشور است که بیش از پیش باید به فکر منافع ملی و فرا ملی در منطقه باشد ولیکن نه تنها رفتارهای غیر دیپلماتیک وزیر امور خارجه این را نشان نمی دهد بلکه بسیاری از تصمیمات در این وزارت خانه بسیار نپخته و خارج از عرف است .

بعد از حمله افراد مسلح به نشریه شارلی ابدو در فرانسه و کشته شدن چند نفر وزارت امور خارجه به سرعت این حرکت را محکوم می کند در صورتی که هنوز اجازه نمی دهند جوهر خبر آن واقعه در جراید فرانسه خشک شود اما در پی کشته شدن بسیاری از اتباع ایرانی یا دستگیری آنها به طرق مختلف این دستگاه بعد از مدت ها به بیان چند کلمه ای اکتفاء و گذرا عبور می کند که مبادا خدشه ای به قدرت نفوذ این وزارت خانه در سایر کشور ها وارد نشود . این ماجرا ادامه داشت تا اینکه اهانت به ساحت قدسی رسول اکرم (ص) در یک پروژه حساب شده و دقیق که محصول و نتیجه ای نهایی این پروژه در مسیر اسلام هراسی در آینده مشخص خواهد شد شکل گرفت و در این بین وزیر امور خارجه در کشاکش این واقعه نه تنها سفیر فرانسه را احضار نمی کند و بیانیه و موضع محکمی نمی گیرد بلکه به خاطر دل بستن به نقاط خیالی در مذاکرات هسته ای به فرانسه سفر و با وزیر امور خارجه این کشور دیدار می کند و مراتب تأسف خود را از کشته شدن تعدادی از شهروندان فرانسه حضوراً اعلام می دارد که مورد اعتراض مراجع و دلسوزان نظام هم قرار می گیرد . درست بعد از یک هفته از جریان اهانت و توزیع کاریکاتور موهن ، وزیر به صورت اتفاقی در مترو با سئوال خبرنگاری رو به رو می شود که در این رابطه پرسیده می شود و موضع خود را اعلام می کند . تمام این مسائل خارج از موضع کلی دولت می باشد که در آن هم سهل انگاری های فراوانی صورت گرفت .

به نظر می رسد دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نه تنها دخیل در امور بین الملل ایران است بلکه امید و دست ستاندن حق امت مظلوم سایر کشور ها در مجامع بین المللی هم نیز هست ، لذا مجموعه وزارت امور خارجه نباید با سطحی نگری و جناحی عمل کردن بر فراموشی مستضعفین جهان پرده پوشانی کند .


IMAGE634528157336287828

سعید جان؟ در صفحه صفحه ی نوشته هایت غرق شدم گویی که همراه تو مسیر عشق را طی کردم و سالِک شدم ، تو همان حقیقتی بودی که به من یاد دادی می توان نه آبی بود و نه خاکی ، بلکه می توان با خواندن چند ورق کتابی آسمانی شد ! اینک که بعد از مدتی یادداشت های تو را زیر و رو کردم فهمیدم چقدر احساس تو در بین ما غریب است ،‌ تویی که نفس را در مجنون ذبح کردی و به لیلی رسیدی ، نوش جانت شهد شهادت و کاش می توانستم هم نفس تو باشم یا رسولی در نوشته هایت که تو را به آغوش کشد و اشک ریزد ،‌ برای من تجسم سختی هایت هم دردناک بود چه برسد به درک کردن آن … سعید جان ؟ این نوشته هایت نیست که تو را جاودانه کرد و این مجاهدت تو بود که دنیا را با تمام وابستگی ها و دل بستگی ها رها کردی و جاودانه شدی ، و بدان یاد تو تا ابد در دلم همچون خورشید که می تابد بر کران تا کران کهکشان زنده خواهد بود و خاموش نخواهد شد .

جملاتی بود خطاب به شهید سعید مرادی که مدتی با دست نوشته های او در کتاب “نه آبی ، نه خاکی” زندگی کردم . نثر روان، ساده و بي‌ابهام اثر و استفاده گاه به گاه از تعابير دقيق و وصفي زيبا و دقت در نقل جزئيات موجب شايستگي اثر شده است. اما به طور قطع مي‌توان گفت آنچه مايه برتري اين كتاب گرديده است نادربودن حوادث و شگفت‌نمودن وقايع است كه براي صاحب‌خاطره به وقوع پيوسته است .

 برگی از کتاب : مچ شیطان را گرفتم!کجا؟در محل نفس!حالا می فهمم چرا مدام طلب می کنم کههرچه زودتر شهید شوم.برای اینکه تحمل خستگی را ندارم.برای اینکه زیر بار هرگلوله ی آرپی جی که به نظرم پنجاه کیلو می آید،دارم از پا در می آیم.برای اینکه زرنگ تشریف دارم.کجا؟بایست بجنگ… وقت برای شهادت زیاد است…


01 (1)

وَهُوَ الَّذِي يُنَزِّلُ الْغَيْثَ مِن بَعْدِ مَا قَنَطُوا وَيَنشُرُ رَحْمَتَهُ ۚ وَهُوَ الْوَلِيُّ الْحَمِيدُ … 28 شوری

“و اوست خدایی که باران را پس از نومیدی خلق می‌فرستد و رحمت (و نعمت) خود را فراوان می‌گرداند و اوست خداوندگار محبوب الذّات ستوده صفات.”

ای خداوندگار محبوب الذات ستوده ؟ اکنون موسم نومیدی ماست که خلق توایم ، باران رحمتت را بر سر مردم نه ، بر سر آن جنبنده ی بیابان ، آن گیاه خشکیده ای که تشنه است نازل کن ! باران ؟ ببار … خدایا ؟! آنقدر گفتی تفکر کنید ، تعقل کنید ، بیاندیشید ، شاید برای شما نشانه هایی باشد و ما چه ساده گذشتیم ، ساده گذشتیم از آیات تو که نشانه های تو و حقانیت ما در بین تمامی ادیان است … ساده گذشتیم … بی آن که فکر کنیم و حق داری که باران رحمتت را از ما دریغ کنی …برای منی که جا ماندم

کربلا به رفتن نیست، به شدن است؛ که اگر به رفتن بود، شمر هم کربلایی است! شهید سید مرتضی آوینی

دل بستگی ها

دوستان طراح

هم قلم ها

محبوب ترین ها

Sorry. No data so far.